מהי השבחת זרע?

אחת מהבדיקות הבסיסיות שזוג שאיננו מצליח להיכנס להריון באופן טבעי צריך לבצע כחלק מבירור פריון היא בדיקת זרע. מדובר על בדיקה שמטרתה היא לבדוק את איכות הזרע של הגבר, את כמות הזרע שלו ועוד וזאת בכדי לקבוע האם בגין בעיית זרע של הגבר הזוג איננו מצליח להיכנס להריון. כיום, בעידן הרפואה המודרנית שאנו חיים בו, גם אם קיימת בעיית זרע כלשהי לגבר, הרי שניתן לבצע פעולות שונות שמטרתן היא להשביח את הזרע ולאפשר לו להפרות את הביצית של בת הזוג שלו.

 

תהליך השבחת זרע- במה מדובר?

השבחת זרע הוא תהליך של הכנת זרע המאפשר הזרעה תוך רחמית בטיפולי פוריות של זוג. מדובר על תהליך שיש לבצע במקרים ספציפיים שבהם מתגלה בעיה בתאי הזרע של הגבר. השבחת זרע מהווה טיפול ראשוני ולא פולשני. במידה והשבחת זרע איננה מצליחה, יש צורך להשתמש בטכניקות פולשניות יותר. ברוב המקרים השבחת זרע מתבצעת באמצעות שימוש בחומרים ייעודיים בריכוזים שונים. לאחר שימוש בחומרים המדוברים יש להפריד באופן יעיל את התאים התקינים של הזרע לצורך קבלת תרחיף של תאי זרע תקינים בעלי תנועה משופרת בלבד. ישנן מעבדות אשר בהן משתמשים בשיטות נוספות להשבחת זרע כגון: שיטת שטיפת זרע או שיטת השחפה.

 

כיצד בוחרים שיטה להשבחת זרע?

השיטה להשבחת הזרע נבחרת על ידי המעבדה שבה מתבצע ההליך. כמובן שחשוב מאוד לבחור מראש במעבדה אשר בה ניתן למצוא את השיטות המתקדמות והיעילות ביותר לצורך השבחת זרע וזאת בכדי שהתהליך יצלח והזרע אכן יצליח להפרות את הביצית. רצוי להתייעץ עם גורם רפואי בטרם פונים למעבדה כלשהי לצורך ביצוע ההליך המדובר. מדובר על הליך לא פולשני שיכול לחסוך לגבר הליכים פולשניים יותר ועל כן חשוב שיתבצע בצורה היעילה והטובה ביותר.