האם טיפול בחרדות ללא תרופות יעיל?

חרדות הן תגובה נורמלית כמעט למשברים ולרגעים קשים מאוד, גם אם זה נשמע פרדוקסלי משום שאנחנו מתייחסים לכך כאל מצב שיש לפתור ולרפא. חרדה היא תגובה של הגוף לחוסר יכולת לעבד נכון מצבים מסוימים. לכן הגוף מגיב לרגש ולמחשבה שעוברים בנו במצב כזה בחוסר שליטה ומבלי שאפשר יהיה לעצור ולהתמודד בצורה שקולה ובשליטה מלאה. חרדה מופיעה בדרגות שונות של חומרה, מאי נוחות ואי נעימות קלות ועד שיבוש מלא של אורח החיים והשגרה ועד כדי שיתוקה לפעמים. הטריגרים יכולים להישמע הגיוניים או לא, ובלבד שנתייחס לדרך שבה המטופל או החרד מקבלים את המצב ומפרשים אותו לעצמם. כאן טמון גם הפתרון האפשרי ללא תרופות, במצבים שבהם מטפל CBT בירושלים יכול לעזור להחזיר לעצמם שליטה במצב.

מה קורה במצב חרדה?

במצב חרדה הגוף מפרש טריגרים שונים כמצב סכנה, אם בגלל טראומות עבר או בגלל פרשנות מסוימת שהוא נותן לסיטואציה. כך שהפרשנות הזאת גם מפעילה את התגובה הרגשית של בהלה והגוף מגיב בהתאם כדי לברוח או כדי להגן על עצמו בבריחה למצב מאוד קיצוני. זה יכול להיות מצב של דפיקות לב מהירות, הזעה מוגברת, עילפון, הקאות, כאבים בחזה, רעד בלתי נשלט ועוד. בכל המצבים האלה אפשר להפחית את התגובה הגופנית אם חוזרים לשלוט במחשבות ובפרשנות ומסבירים לעצמנו בצורה מונחית ומודרכת שיש דרך אחרת להגיב למצב ושיש בידינו את הכוח לשנות.

האם זה עוזר?

גם כאשר אין ברירה לפעמים אלא לקחת תרופות כי הגוף מגיב בצורה קיצונית ומשתקת, עדיין חייבים ללוות מצב כזה בלמידה חדשה של דפוסים טובים יותר של תגובה רגשית וקוגניטיבית. כך שלמידה מחודשת של המצב שמוביל לחרדה חייבת להיות, זאת כדי ללמוד טיפול בחרדות ללא תרופות , ללמוד להירגע ולהסתכל על הסיטואציה אחרת. גם ללא תרופות זה עוזר, כמובן, ואז אפשר להפחית את התקפי החרדה במידה רבה מאוד.