על בני נוער וחרדה חברתית

ילדות והתבגרות הן תקופות קשות ומלחיצות גם ככה עוד לפני שמכניסים את מאפייני העידן המודרני שגורם לבעיות משלו, כמו לחץ חברתי ובריונות במדיה החברתית. חרדה חברתית לבני נוער היא בעיה מוכרת שהולכת ומתגברת ככל שמתקרבים לגיל שבו אין ברירה אלא להפסיק להתחבא בבית ההורים ולצאת את העולם ולהתפרנס, ללמוד, ללכת לצבא ולעשות פעילויות נוספות שמצופות מכל צעיר. החרדה הזאת יכולה להתחיל בגיל מאוד צעיר או לתקוף בגלל אירוע טראומטי מסוים שמערער את הביטחון העצמי של מי שלוקה בכך. 

כיצד מטפלים בבעיית חרדה חברתית אצל בני נוער?

בכל מקרה, התשובות הטיפוליות חייבות להיות מקצועיות משום שאסור להנציח חרדה חברתית אצל בני נוער כלגיטימית או לזלזל בכך כאילו זה תמיד עובר לבד ללא מאמץ מסוים מצד מי שסובל מכך. יש דרכים שונות לטפל בזה והן כוללות הדרכה והנחיה כיצד לרכוש כלים להתמודד עם הפחדים, יחד עם מסגרות חברתיות תומכות שעוזרות לבני נוער להתחזק בביטחון העצמי שלהם ולהבין שהם יכולים לעשות זאת בעצמם, לתקשר עם העולם ועם בני גילם ולהשתלב. אחד המקומות האלה שעושים זאת הוא קבוצה חברתית רגשית שמספקת מסגרת מגוננת ועוטפת שהיא גם טיפולית וגם מאתגרת בצורה בטוחה מספיק מבלי ליצור חרדות נוספות. 

קבוצה חברתית רגשית

חרדות חברתיות אצל בני נוער דורשות מסגרת כמו קבוצות פיתוח תקשורת בין אישית שבהן הם מתמודדים עם בני נוער בתנאים מוגנים ובטוחים. המרחב הבטוח מבטיח שכל אחד יתקדם לפי הקצב שלו והדרך שבה הוא יכול להתמודד עם החששות שלו מפני תקשורת בין אישית. כך הוא יוכל לפתור את הבעיה שלו תוך כדי התקדמות אישית ומבלי לכפות עליו מבחוץ את ההשתלבות שאולי אינה נוחה לו. כשהם מצליחים להבין שהשד לא תמיד נורא ויש להם כלים להתמודד עם האתגר, הכל הרבה יותר קל אחר כך.