כל מה שצריך לדעת על תהליך פונדקאות

תהליך פונדקאות משמע פונדקאית הנושאת ברחמה עובר שאינו שלה ולאחר הלידה, מוסרת את התינוק שנשאה ברחמה 9 חודשים לאישה או לזוג אשר יתפקדו כהוריו. במאמר זה נספק מידע חשוב אודות כל הקשור אל הליך פונדקאות בישראל ובחו"ל ונתייחס גם לנושא של תרומת ביצית

תהליך פונדקאות – למי הוא מיועד?

תהליך פונדקאות מיועד לאנשים אשר מעוניינים להביא ילד לעולם. בישראל קיים חוק הנקרא 'חוק הסכמים לנשיאת עוברים' המתיר פונדקאות בישראל לנשים אשר מצויות בגיל הפוריות ואינן יכולות לשאת היריון כי הוא מסכן אותן בהיבט הרפואי בריאותי. בשנת 2011 בג"ץ קבע כי זוגות רשאים  להביא ילד לעולם באמצעות פונדקאית גם אם יש להם כבר ילדים. בשנת 2018 חל תיקון בחוק ונכון להיום גם יחידנית ללא בן זוג יכולה לפנות להליך פונדקאות וזאת בתנאי שהביציות יהיו שלה, שכן נדרש קשר גנטי לתינוק. 

כל אישה או זוג שמעוניינים להתחיל תהליך פונדקאות בישראל חייבים לקבל אישור מהוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. וועדה זו תבדוק את ההתאמה של הזוג או האישה לאותו תהליך מההיבט הנפשי והפיזי. אישור הבקשה יכלול עמידה בתנאי סף, ראיונות אישיים וחתימה על הסכם מסודר. לאחר הלידה, ההורים המיועדים זכאים לחופשת לידה, בדיוק כמו כל הורה בישראל.

תהליך פונדקאות מחוץ לישראל

נכון להיום זוגות חד מיניים ואנשים נוספים אשר אינם מתאימים לקריטריונים של תהליך פונדקאות בישראל ואנשים אשר מעדיפים תהליכי פונדקאות בעלות זולה יותר פונים לשירותי פונדקאות במדינות זרות. בכדי שמדינת ישראל תכיר ברישום הורות במדינת חו"ל, ההורים חייבים להגיש תביעת הצהרת הורות בבית המשפט אשר כוללת תוצאת בדיקת רקמות להוכחה של התאמה גנטית להורה או להורים.

לתיאום פגישת ייעוץ עם ד"ר איליה בורד – מומחה פוריות >>>