קושי בהבנת סיטואציות חברתיות

כהורים, אתם רוצים עבור ילדיכם את הטוב ביותר בכל תחום בחייהם, בין היתר אתם רוצים שהם ירגישו בנוח כאשר הם נמצאים יחד עם ילדים בני גילם, שהם ייצרו קשרים חברתיים ויחושו אהובים ורצויים. 

יחד עם זאת, לא כל ילד חש בטוח, רגוע ונינוח כשהוא נמצא במסגרות חברתיות. בחלק מהמקרים הקושי נובע מכך שהילד לא מבין סיטואציות חברתיות ואף מפרש אותן באופן שגוי, לכן, הוא מגיב באופן שאינו מותאם למציאות. מכיוון שהילד אינו מתנהג בהתאם לנורמות החברתיות ואינו מגיב בהתאם לסיטואציות החברתיות, התגובות של הסביבה אינן נעימות.

כאשר הילד מרגיש שהוא לא מצליח לייצר קשרים עם הסביבה, חש דחוי ונמצא בקונפליקטים עם הסובבים, הוא חש תיסכול, כאב וכעס, התחושות השליליות הללו גורמות לו להמשיך לנהוג באופן שאינו תואם את הנורמות החברתיות ואף להימנע מסיטואציות חברתיות, כתוצאה מהתהליך, ביטחונו העצמי יורד ותחומים נוספים בחייו נפגעים.

הבנת סיטואציות חברתיות ושינוי צורת ההתנהגות

לצד הקושי הרב, הסבל והמצוקה שבה נמצא הילד, חשוב לדעת שניתן לעזור לו לשפר את המצב החברתי ולפתח כלים ומיומנויות חברתיות. 

על ידי מתן הסברים ופירוש סיטואציות שונות בצורה נכונה, עצירה וחשיבה, עיבוד נתונים ולמידה כיצד להגיב לסיטואציות לאחר הפעלת שיקול דעת, יוכל הילד לשנות את צורת ההתנהגות שלו. נכון, הדרך לא תמיד קלה והילד יצטרך להשקיע בפיתוח הכישורים החדשים (קראו על כישורים חברתיים אצל ילדים), אך העבודה תשתלם עבורו – הניצנים יופיעו והוא יוכל לראות שיפור משמעותי במצבו החברתי וביכולתו להבין סיטואציות חברתיות.

כדי שיהיה ניתן לעבוד בצורה ממוקדת ולסייע לילד לשנות את התנהגותו, תוך כדי שיפור מצבו הרגשי, חשוב לספק לו סביבה מתאימה – סביבה בה נמצאים ילדים בגילו שמתמודדים עם קשיים דומים. מטפל מקצועי שמתמחה בטיפול בקבוצות למיומנויות חברתיות, יוכל לזהות את מקור הקשיים של הילד ולסייע לו לשפר את הכישורים החברתיים ולחזק את הדימוי העצמי. התרגול שיתבצע במסגרת הקבוצתית וההתנסויות הרבות עם מפגשים עם ילדים, תוך קבלת סיוע מקצועי בזמן אמת, יסייעו לילד ללמוד מהטעויות שלו ולבצע שינויים.

אם הילד שלכם סובל מקושי בהבנת סיטואציות חברתיות, תוכלו לעזור לו על ידי תמיכה, הקשבה, מתן תשומת לב ואהבה. לצד היחס והסבלנות הנדרשים מבני המשפחה, רצוי עבור הילד לקבל טיפול שמתבצע בקבוצה.

אצלנו – במרכז חברותא, שמתמחה בטיפול רגשי בקבוצה ושיפור מיומנויות חברתיות, יוכל הילד להשתלב בקבוצות למיומנויות חברתיות וללמוד כיצד לפרש את ההתנהגות של הסביבה בצורה נכונה וכיצד להגיב בהתאם לנורמות החברתיות.

המפגשים אצלנו כוללים פעילויות מהנות שמאפשרות למטפלים המקצועיים לזהות את אופן ההתנהגות של הילדים ולסייע להם לרכוש כלים שחיוניים ליצירת קשרים חברתיים. התרגול וההתמדה של הילד יובילו לתוצאות ותוך זמן מה הוא יוכל לייצר קשרים עם חברים, לחזק את הבטחון העצמי ולהתנהג באופן טבעי כאשר הוא נמצא בסיטואציות חברתיות.

אתם מוזמנים לפנות אלינו, לשאול כל שאלה ולהתחיל לקבל טיפול מקצועי. נשמח לסייע לילדכם ולכם.

מאמר באדיבות מרכז חברותא – קראו על טיפול רגשי לילדים במרכז חברותא