פיזיותרפיה אחרי אירוע מוחי

מי שעבר אירוע מוחי יודע כי מדובר באחת החוויות הקשות שאדם יכול לעבור בחיים. נשים וגברים מעל גיל 60 נחשבים בקבוצת הסיכון ללקות בשבץ מוחי, בעוד שאירוע כזה קורה מסיבות רבות, החל מהשפעות הגיל עד להזנחה של הגוף, תזונה לא נכונה, חוסר פעילות גופני וגורמי תורשה. 

אבל מה זה אירוע מוחי ולמה דרוש שיקום וטיפולי פיזיותרפיה עבור מי שעבר אותו? 

אירוע מוחי הוא מצב שבו המוח אינו מקבל את החמצן הדרוש לו למשך זמן קצר או ארוך. שבץ מוחי יכול להוביל לנכות, או מוות (במקרים של התקף חמור) והוא פוגע בתפקודים המוטוריים של הגוף משום שאי אספקת החמצן למוח פוגעת בחלקים שונים האחראיים על דיבור, הליכה, יציבות, שיווי משקל וכדומה. הפגיעה המוחית קורית בשל חסימה של הדם שמוזרם למוח באמצעות 4 עורקים – מה שמוביל לסימפטומים בעת ההתקף כמו עיוות של הפה, איבוד שיווי משקל, חוסר תזוזה בידיים וברגליים וכולי. 

החשיבות של פיזיותרפיה לאחר אירוע מוחי

פיזיותרפיה אחרי אירוע מוחי היא פעולה חשובה במיוחד משום שהפגיעה המוחית בזמן אירוע כזה תוביל בדרך כלל לפגיעה בתפקוד הגוף בהתאם לחלק הפגוע. בכך רבים מוצאים כי אינם יכולים לשוב ולדבר כמו בעבר, אינם יכולים ללכת, לשבת או לעמוד ולשמור על שיווי משקל. מי ש יבחר בטיפול משקם, יוכל באמצעות פיזיותרפיסט מקצועי לשפר את יכולות השכיבה, הקימה, העמידה, ואפילו יכולות כמו לבישת ביגוד, נהיגה וביצוע מטלות יום יומיות. 

בין הפעולות שיתבצעו בעת הטיפול יוכל המטופל לבצע תרגילי תנועה עם המטפל, בזמן שהמטפל יעשה שימוש בגירוי חשמלי לשיפור פעילות השרירים שנפגעו, כמו גם שימוש בגירוי חשמל כדי להקל על כאבים, תוך שימוש בתמיכות וסדים ליכולות תנועה טובות יותר. באמצעות שיקום לאחר אירוע מוחי לצד טיפול פיזיותרפיה מתאים רבים יכולים לחזור אל שגרת חייהם ולחיות באיכות חיים למשך זמן רב.