תוספי תזונה – האם זה חארטה?

אנשים רבים בישראל צורכים תוספי תזונה באופן יום-יומי. רופאים רבים בארץ ובעולם רושמים תוספי תזונה לאנשים שפנו אליהם ממגוון רחב של בעיות, ואנשים בריאים לחלוטין צורכים תוספי תזונה באופן קבוע בכדי לשמר את אורח החיים הבריא. 

ע"פ מחקר שנערך ב2018 גודל שוק המכירות הקמעונאיות של תוספי התזונה ברחבי העולם מוערך בסך של כ-250 מיליארד דולר, ובישראל המידע העדכני הנו מכירות בסך כולל של מעל מיליארד שקלים.

האם הם יכולים להוות תחליף לתרופות? בעבר, על מגוון תוספים היה נהוג להתהדר בסגולות ויכולות ריפוי של מחלות, בפרסומות ולעיתים על אריזת המוצר. אך הדבר הופסק בעקבות מודעות לחוק שאוסר יחוס סגולות מרפא למוצר שאיננו תרופה, מה שחושף את החברות המשווקות לתביעות משפטית מצד המשתמשים. למרות השוק ההולך וגדל, כיום נהוג לרשום תוספי תזונה כמוצר תומך, ולהבהיר כי איננו תחליף לתרופה מיועדת.

כמו כן, לא ניתן להחליף הרגלים בריאים בצריכת תוספי מזון. שינה רציפה, תזונה נכונה, פעילות גופנית והפסקה של התמכרויות כמו עישון או שתיית אלכוהול הם גורמים בסיסיים שעליהם נהוג להוסיף את תוספי המזון ולא להפך.

ובכל זאת – תוספי תזונה כמו קריאטין נרשמו בעלי יכולות מוכחות בתחום חיזוק המערכת החיסונית סביב התקררות ומחלות עונתיות חולפות, טיפול בתסמינים וזירוז יכולת הגוף לגבור עליהן, מחקרים רבים הצביעו על היכולת של נטילת תוספי תזונה בזמן היריון למנוע מומים בילוד ואף להנמיך את הסיכון לאוטיזם במשפחות בעלות סיכון גבוהה, תערובות צמחים הנחשבות לתוספי תזונה לנשים בגיל המעבר נרשמו כיעילות להפחתה בתסמינים, ואלו רק דוגמאות ספורות.

קראו גם על: אבקות חלבון