מטפלות סיעודיות – מה תפקידן וכיצד הן יכולות לעזור למטופלים קשישים?

אחד המצבים הקשים יותר, אליהם יכול להגיע אדם בכלל ובפרט אדם קשיש, הוא מצב סיעודי. זהו מצב, בו האדם איננו יכול לתפקד באופן עצמאי במובנים רבים ונזדקק לעזרה. בין אם זה בכל מה שקשור לניידות, אוכל, לבוש, מקלחת ודברים אחרים שהם בסיסיים עבור כל אדם באופן רגיל, אך במקרה שלו, הוא זקוק לעזרה אחרת לא יוכל לבצע אותם. 

אדם מגיע למצב סיעודי או מטעמי גיל או עקב מחלה, תאונה או מצבים בריאותיים אחרים. בדרך כלל, קשישים מגיעים למצב בו הם נדרשים לקבל טיפול סיעודי, למרות שיש גם מצבים מסוימים בו אנשים צעירים זקוקים לטיפול כזה. זאת למשל, אחרי תאונה, או בעקבות מחלה קשה. 

טיפול סיעודי, ניתן על ידי מטפלים ומטפלות סיעודיות, כלומר אנשי מקצוע שלמדו את התחום ולמדו כיצד להעניק טיפול בקשישים וצעירים שזקוקים לשירות זה. במקרים רבים בישראל, מדובר על מטפלות סיעודיות זרות שהגיעו ארצה לצורכי עבודה. 

מה בדיוק תפקידן של מטפלות סיעודיות

בעיקרון, יש שתי אופציות להעסקת מטפלות סיעודיות. ישנן מטפלות שמתגוררות עם המטופל או המטופלת, והן עוזרות בכל דבר, החל מבישול, ניקיון, ניידות וכל דבר אחר. כמו כן, ישנן מטפלות שנמצאות חלק מהיום אצל המטופלים שלהן, ולאחר מכן הולכות לביתן. 

הטיפול כולל בעיקרון, כל דבר שהמטופלים זקוקים לו ומתקשים לבצע בעצמם. מעבר לכך, המטופלות אחראיות לוודא שמצבו הרפואי טוב ואם לא, אז ליידע את בני המשפחה או לקרוא לרופא. הן אמורות לדאוג לו לכל דבר ודבר, על פי הצורך, בין אם זה אוכל, תרופות, ניקיון, בגדים, לטייל איתם במידה ואפשר וכל דבר אחר שהוא חיוני לשגרת חייהם ולשיפור מצבם.