נפש בריאה בגוף בריא – השילוב האולטימטיבי

לאורך שנים לימדו אותנו כי הדרך לשמור על גוף בריא עוברת דרך תזונה נכונה ופעילות גופנית קבועה. אך איפשהו במהלך הדרך פתאום נכנס עוד היבט חשוב למשוואה, ואנחנו מדברים על בריאותו הנפשית של האדם. נפש בריאה בגוף בריא נהוג להגיד, ומייד תבינו כיצד זה מתבטא בשטח.

פעילות גופנית והשפעותיה על נפש האדם

בעבר סברו כי פעילות גופנית הינה עניין שמיטיב אך ורק עם השרירים וסיבולת לב הריאה של האדם. כיום כבר יודעים הרבה יותר מכך – בזמן ולאחר פעילות גופנית משתחררים במוחנו הורמונים בשם אנדורפינים. חומרים אלו הינם משככי כאבים טבעיים שפועלים גם במסלולים נוספים של שחרור סרוטונין ודופמין, נוירוטרנסמיטורים שגורמים לנו לעונג, שחרור ורוגע. זוהי למעשה דוגמא מצויינת שמוכיחה עד כמה האימרה נפש בריאה בגוף בריא היא נכונה, שכן פעילות גופנית יכולה לתרום למניעה וטיפול במצבי דיכאון וחרדה, בזכות העבודה שהיא גורמת להורמונים שאחראים על התופעות הללו שלא לצאת מאיזון או לחזור למצב תקין.

טיפול נפשי  – כי גם הנפש משפיעה על הגוף

הביטוי נפש בריאה בגוף בריא מתייחס לדו סיטריות של הקשר גוף-נפש, מה שאומר שגם הנפש עצמה משפיעה על בריאות הגוף ולא רק להיפך. למשל, כאשר בן אדם סובל מחרדה או לחץ נפשי לאורך זמן, הדבר עשוי להתבטא אצלו בהופעת מחלות משניות כגון יתר לחץ דם ואפילו סכרת. באותו האופן גם בעיה נפשית דוגמת OCD (התנהגות טורדנית כפייתית) עשויה לגרום להופעות כאבי ראש כרוניים, דיכאון עשוי לגרום לאימפוטנציה וירידה בחשק המיני ועוד. מסיבה זו חשוב מאוד לקבל טיפול נפשי כאשר מתעוררת בעיה כלשהי ולקבל את הכלים שיעזרו בטיפול בבעיה, מה שימנע גם בעיות גופניות משניות בהמשך הדרך.

 

בשורה התחתונה, רק השילוב של נפש בריאה וגוף חזק ובריא פיזית, ישיג לכם את איכות החיים שאתם מחפשים. הקפידו לטפל בעצמכם בשני המישורים ורק תרוויחו.