באיזה גיל בדרך כלל נתקלים באבנים בכליות?

אבנים בכליות היא מחלה שקורית בשל הצטברות מלחים בשתן והיווצרות מלחים בכליות – מה שיוצר את האבנים שחוסמות את דרכי השתן. אבנים בכליות מעוררות בדרך כלל תסמינים כמו כאב חד בצידי הגוף ומתחת לקשת הצלעות, אך לעיתים לא מרגישים בהן בשל היעדר תסמינים. שכיחות המחלה היא בעיקר בקרב אנשים מבוגרים שחיים במזרח התיכון (אזור שנחשב חם מאד ולח) שאינם שותים מים במידה מספקת או מקפידים על תזונה מאוזנת. מי שיסבול מאבנים בכליות הם בדרך כלל מבוגרים שצורכים מזונות שמכילים מלחים אורגניים בשם אוקסלטים שנמצאים במזונות שונים. לעיתים האבנים ייווצרו בשל חיידקים שגורמים לזיהום.

מתי זה יכול לקרות לנו?

על פי ד"ר ניר קליינמן, בכול הנוגע לגילים שבהם יש אבנים בכליות חשוב לדעת כי גם אנשים צעירים וגם מבוגרים עלולים לפתח את המחלה. עם זאת, מי שנמצא יותר בסיכון הם אנשים שחולים במחלות ממאירות או מחלות של המעי הדק. בין היתר נמצא בגורמי סיכון גם מי שסובל מפעילות יתר של בלוטת התריס כמו גם מי שאינו שותה מספיק מים או צורך ירקות ופירות כמו תותים ותרד במידה רבה, ומי שנוטל תוספי תזונה שמכילים כמות גדולה של סידן.

כיצד מטפלים?

ע"מ לטפל באבנים בכליות חשוב לפני הכול לפנות לרופא מומחה שיבצע אבחון של המחלה מכיוון שיש סוגים שונים של אבנים בכליות. האבחון נעשה באמצעות סקירת מצב רפואי גנטי, ביצוע בדיקות דם ושתן, ביצוע בדיקות אולטרסאונד וכולי. לאחר האבחנה ינקטו שיטות טיפול מתאימות כמו טיפול בגלי הדף שמטרתן לרסק את האבנים/ טיפול באמצעות משטר מים ותזונה נכונה. במקרים קיצוניים יתבצע ניתוח להסרת אבנים בכליות. בכך אפשר לחזור לחיים רגילים ואיכותיים.