אבנים בכליות – סוגי טיפול

כיום ישנן דרכים רבות להתמודד עם בעיית אבנים בכליות. אך קודם שנציג את כלל הדרכים השכיחות ביותר, חשוב לדעת מהן בעצם אותן אבנים בכליות וכיצד הן מגיעות לשם. אבנים בכליות אלה מצבורים של מינרלים אשר בתנאים מסויימים הופכים לאבנים. אבנים אלה יכולות לגרור סימפטומים רבים כמו כאבים חדים במיוחד באזור המותן, דימומים בשתן ועוד. 

אך מנגד, ישנם לא מעט אנשים שלא מרגישים סמפטומים כלל. חשוב להדגיש, לא כל כאב חד באזור הבטן מעיד על הימצאות סוגי אבנים בכליות כמו כאן כאלה או אחרות. אחוז האנשים אשר סובלים מתופעה זו המצריכה טיפול רפואי עומד על כ 15 אחוזים מכלל האוכלוסיה בלבד. לכן, אל לכם לחשוש לאבנים בכליות בעקבות כאבי בטן חדים.

מספר בדיקות קלות במיוחד

במידה ואתם מבחינים גם בדימום בשתן וגם בהקרנות הכאב לאזור המפשעות, מומלץ להגיע למרפאה להיבדק בבדיקות הרלוונטיות לבעיה זו. הבדיקות פשוטות במיוחד וכוללות בעיקר בדיקות שתן ובדיקות דם. במידה ותימצאו ככאלה הסובלים מאבנים בכליות, תועברו לשלב הבא, שלב ההתמודדות עם הבעיה.

ניתוח פתוח – כבר לא!

עד לפני מספר שנים בודדות השיטה המרכזית להתמודדות עם אבנים בכליות הייתה ניתוח פתוח. ניתוח זה נחשב פולשני ואינו פשוט ולכן בשנים האחרונות עברו לשיטות מתקדמות ופשוטות הרבה יותר. חשוב לדעת כי ישנם גדלים שונים של אבנים בכליות ודרכי הטיפול יותאמו בהתחשב בגודל האבנים בכליות שלכם, הקליקו לידע נוסף. 

טיפול קל ולא פולשני באבנים קטנות

אם גודל האבנים שלכם קטן במיוחד ואינו עולה על כ 2 סנטימטרים, ישנו טיפול קל במיוחד שאינו פולשני כלל שיאפשר לכם להתמודד עם הבעיה. בטיפול זה גלים ממוקדים יצליחו לרסק את האבנים כך שהן יצאו באופן עצמוני לחלוטין דרך השתן שלכם. שיטה זו נחשבת קלה במיוחד ואינה מצריכה הרדמה מלאה אלא הרדמה חלקית בלבד 

טיפול מעט פולשני יותר באבנים גדולות

הטיפול השני אשר יכול להתמודד עם אבנים גדולות יותר נעשה על ידי החדרת מצלמה עם גורם ריסוק האבנים על ידי קרני לייזר. החדרת המצלמה נעשית על פי רוב מחתך קטן באזור המותן ולכן טיפול זה נחשב מעט פולשני יותר ומצריך הרדמה מלאה.