פגיעות סחוס בברך – איך מטפלים בזה?

רקמת הסחוס נמצאת בכל המפרקים בגוף והיא מעניקה מעטפת רכה לכל העצמות. בזכות הסחוס כל אדם יכול ליצור תנועתיות חופשיה ומושלמת של כל אחד מאברי גופו כמו הגפיים והידיים.

טיפול במצבים של פגיעות סחוס בברך

הסחוס הוא רקמה שאין בה דם ולכן די קשה לטפל במוקד זה וכאשר שכבת הסחוס נשחקת אין לגוף אפשרות לייצר שכבת סחוס חדשה אשר זהה לשכבה שנשחקה. במציאות העכשווית קיימים כמה פתרונות חדשניים. בחלק מהמקרים אין ברירה אלא לבצע פעולה כירורגית של ניתוח אך יש גם מקרים אחרים שבהם אפשר לטפל בדרכים אחרות ללא צורך בניתוח ועם השגת תוצאות טובות מאד. אופציות אלו מיושמות על פי עומק הפגיעה, ציר הגפה התחתונה, גילו של המטפל, רמת הפעילות הספורטיבית היום יומית שלו, יציבות הברך, היקף הפגיעה בסחוס ועוד. ראו לדוגמה קרע במיניסקוס בברך!

סוגי הטיפולים הקיימים

  • משככי כאבים על פי הצורך.
  • תומך ברך לאורך כל היום או בהתאם להנחיות הרופא.
  • טיפולים פיזיותרפיים כדי להקטין את רמת הנפיחות, לחיזוק השרירים, לשיפור של טווחי התנועה של הברך ועוד.
  • טיפולים אורתוביולוגיים (Orthobiologics) לפגיעות סחוס בברך שבהם משתמשים בטסיות דם כדי לשפר את יכולותיו של הלקוח בתנועת הברך. מבצעים הפרדה של דמו של הלקוח ומשאירים את טסיות הדם מהפלזמה, או לחלופין משתמשים בתאי גזע עצמיים. בדרך זו הגוף עוזר לעצמו לצאת מהמצב המורכב ולעיתים אף נוצר ריפוי של שכבת הסחוס.

ניתוח לטיפול בפגיעת הסחוס בברך

קיימים כמה סוגי ניתוחים כמו שיוף של אזורי הסחוס שאינם יציבים וכך מיישרים את השטח, או ביצוע קידוחים קטנטנים ליצירת דימום וכך תאים שעשויים לסייע לרקמת הסחוס מתחילים לפעול ומשפרים את מצבו של המטופל.

> מידע מקצועי ופרטים נוספים ניתן לקבל באמצעות אתר הבית של ד"ר ליאור לבר!