העישון של קנאביס בקרב בני הנוער והדרכים לצמצם את הנזק

אמנם צמח הקנאביס הוא צמח מאוד עתיק ורבים משתמשים בו בעולם באופן חוקי, אבל דווקא בגלל שהוא כל כך נכנס למיינסטרים של חיינו בשנים האחרונות, חשוב לבצע בדק בית. האם קנאביס מזיק במיוחד לבני נוער, יותר מאשר לבגירים? הנה מידע מועיל לפניכם.

שווה קריאה: גמילה מסמים ואלכוהול, מה כדאי לדעת?

אמנם אנשים רבים בטוחים שצמח הקנאביס הוא צמח בלתי מזיק שאפילו גם מסייע לאנשים חולים במחלות מסוימות, אבל התמונה המציאותית היא קצת אחרת. נכון, קנאביס עשוי לסייע לאנשים שמתקשים לישון, סובלים מבחילות, חרדות, טראומות, סובלים מכאבים ועוד, אבל קנאביס בשימוש בלתי מבוקר עשוי גם להיות מסוכן. ואם מדברים על בני נוער שמשתמשים בקנאביס, חשוב לדעת שאותם בני נוער למעשה מגבירים את הסיכוי להתמכרות בהמשך השנים בגיל בוגר יותר.

הסיכוי להתמכרות עולה אם מתחילים לעשן בגיל צעיר

אם אתם מתחילים לעשן בגיל צעיר מאוד, חשוב לזכור שאתם מגבירים את הסיכוי להתמכר לעישון קנאביס בעתיד. ככל שבני נוער מתחילים לעשן יותר מוקדם, ככה הם יותר ויותר מגבשים את הזהות שלהם סביב עישון הקנאביס.

הקנאביס הופך למקשה אחת עם האינטראקציות החברתיות, ולאחר כמה שנים בן הנוער עשוי למצוא עצמו מעשן בעיקר לבדו. אם בהתחלה עישון קנאביס הוא מעין טקס חברתי ששמור לפגישות עם חברים בין בני נוער, בהמשך הדרך עישון הקנאביס עשוי להפוך לחלק בלתי נפרד משגרת יומו של המעשן.

נזקים בטווח הקצר והארוך של שימוש בקנאביס

מחקרים רבים שנעשו במכוני גמילה מקנאביס מראים שכשהעישון והשימוש בקנאביס גוברים, במקרים לא מעטים בני הנוער עשויים לחוות קשיים בלימודים, קשיים חברתיים, עשויים להפגין מופנמות ואדישות ועוד. כמו כן, ידוע שעישון קנאביס עשוי לפגוע בזיכרון לטווח הקצר.

בכל הנוגע לטווח הארוך, לעיתים בני נוער עשויים להפגין ליקויים קוגניטיביים מסוגים שונים. למשל, חוסר יכולת להתרכז במטלות ומשימות שונות. במקרים מסוימים המעשן עשוי לסבול מהפרעות תפיסתיות שונות. דבר נוסף שחשוב לזכור, עישון קנאביס, כשהוא הופך לאקט שמבצעים אותו לבד, הוא עשוי למנוע מהמעשן לפתח קשרים חברתיים ומערכות יחסים.

איך מסייעים לבני נוער להפסיק לעשן קנאביס?

אנחנו לא פסיכולוגים ולא פסיכיאטרים, בטוח שלא מייעצים במכון גמילה מקנאביס. יחד עם זאת, אנחנו כן יכולים להמליץ לכם על גישה ישירה מול הילד, לא מתחנפת אבל גם לא שיפוטית. תנסה לייצר שיח פורה ביניכם לבין הילד, במהלכו תדברו אתו על החשש שלכם מכך שהוא מעשן קנאביס.

אם במהלך השיחה אתם מגלי שבן הנוער אכן משתמש בקנאביס, מכון גמילה לבני נוער מקנאביס לא צריך להיות הפתרון הראשון. יחד עם זאת, לא צריך בהכרח לשלול את האופציה הזאת של מכון גמילה מקנאביס לבני נוער.