אילו בעיות דיקור סיני יכול לפתור?

דיקור סיני היא שיטת טיפול עתיקת יומית המבוססת על הרפואה הסינית ומתבצעת באמצעות מחטים עדינות. הדיקור עצמו מתאים לטיפול בקשת רחבה של בעיות ביניהם לחצים ומתחים נפשיים, תהליכים דלקתיים, כאבים כרוניים, בעיות במערכת העיכול, חוסר איזון הורמונלי, בעיות עור, בעיות שינה ועוד. במהלך הטיפול יאובחן המטופל על ידי המטפל באמצעות שאילת שאלות הקשורות לאורח החיים של המטופל כמו למשל איכות השינה, רמת הכאב ממנו הוא סובל, תזונה, יציאות, מחזור (נשים) ויקח מדדים של דופק ולשון. לאחר האבחון המטפל מחליט עם פי הנתונים שברשותו באילו נקודות על פני העור יבצע את הדיקור. המחטים הינן דקיקות מאוד, סטריליות וחד פעמיות. לרוב מחטים יושארו בעור המטופל בין 30-40 דקות.

על בסיס מה מבוסס הטיפול בדיקור סיני?

הרפואה הסינית המסורתית רואה את גוף האדם כמכלול שלם. גוף ונפש הם אחד, זאת בשונה מהרפואה הקונבנציונלית המטפלת על בסיס הסימפטומים או המחלה. מטרת הדיקור היא לחזק ולאזן הן את הנפש והן את הגוף הפיזי תוך ניצול אופטימלי של כוחות הריפוי הטבעיים של האדם. המטפל ברפואה סינית אורי אלטר עוסק בשאלה כיצד המחטים גורמות להפחתת הכאב?. על פי מחקרים נמצא כי שני תהליכים מרכזיים מתרחשים בעת החדרת המחטים. האחד הוא ייצור של חומרים הבולמים את הכאב כמו למשל אנדרופינים המיוצרים בזמן פעילות גופנית והורמון הסרטונין. התהליך השני קשור באופן ישיר לתהליך הראשון וכך למעשה התהליך הדלקתי בגוף פוחד בעקבות שחל שינוי בכמות החומרים שמוגדרים בתור מתווכי דלקת.

על פי הרפואה הסינית קיימות בגוף האדם 365 נקודות דיקור ודרכן יכול המדקר להעביר 12 קווים שנקראים מרידיאנים. דרך אותם קווים זורמים החיים וכדי שהגוף יתפקד בצורה מאוזנת, חייבת להתקיים זרימה טובה של חמצן ודם אל מערכת העצבים.